стрічка

Він був найкращим пілотом: екскомандир «Шершнів Довбуша» Андрій Оністрат поділився спогадами про Віктора «Сабу» Стельмаха

28 Жовтня 2024, 07:31
Андрій Оністрат (ліворуч) та Віктор "Саба" Стельмах (праворуч). Світлина з фб-сторінки Андрія Оністрата 562
Андрій Оністрат (ліворуч) та Віктор "Саба" Стельмах (праворуч). Світлина з фб-сторінки Андрія Оністрата

В селі Іванчі Полицької громади 21 жовтня провели в останню путь загиблого на війні суперпілота дронів, кавалера «Золотого хреста», бійця 68 окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша, 29-річного Віктора Стельмаха на псевдо «Саба».

«Саба» увійшов в історію російсько-української війни як боєць, який самотужки знищив кілька сотень ворожих солдатів.

Віддати шану одному із засновників підрозділу «Шершні Довбуша» у віддалене поліське село приїхали чи не всі бойові сержанти, які керували «шершнями» під час перших наступів, – повідомляє Район.Вараш.

Він був найкращим пілотом

«Якби всі воювали, як «Саба», ми б війну вже давно виграли»

Суперпілот "Саба". Фото 68 оєб

«Він прийшов на війну пішки з Рівненської області. Ми разом задумали і реалізували «Шершні Довбуша». Він навчив величезну кількість пілотів. Він був найкращим пілотом, дійсно. Ми вдвох ходили на десятки успішних робіт. У нього була справжня спрага до війни. Це був хоробрий патріот. По-справжньому хоробрий! Завжди, коли я представляв його комусь, казав: якщо б всі воювали, як «Саба», ми б війну вже давно виграли», – вважає Андрій Оністрат та додає, що хлопці часто могли сперечатись, жартувати один над одним, але при цьому любили один одного по-справжньому, як побратими.

Фото з фб-сторінки А.Оністрата

За словами екскомандира бригади Андрія Оністрата, воїн став третім загиблим у роті від початку її створення.

Попри те, що нині Оністрат не опікується «шершнями», він приїхав на похорон бійця та залишив про цей день щемливий допис на особистій сторінці у фейсбук.

Похорон "Саби". Фото Людмили Босик

«Поховали.
Перший раз на похованні мені хотілося гладити його голову рукою. Він був як живий. Русяве волосся, щетина.
Такий рідний, тільки мертвий…
...
Підійшов Вітін тато, ми обійнялися і почали плакати одночасно…
...
Години церемонії. Як я їх ненавиджу.
Батюшки, промови.
Стою і думаю: вони ж так кожному говорять. Вони ж не знають, що він справжній герой. Вони ж не знають, як він думав, говорив, діяв.
...
Промова на цвинтарі. Все пішло не по плану. Згадав виходи Остапа (сина, який теж загинув на війні.ред.) з Сабою, перші враження, Fpv… Як вчора.
...
Поряд з труною стояла вагітна дружина. До пологів трохи менше двох місяців. Сльози вже не текли, все виплакала.
...
Потім дорога назад. Ввечері було відчуття жахливої самотності», – писав 22 жовтня Андрій Оністрат.

 

Футболіст, суперпілот і патріот

Фото з фб-сторінки А.Оністрата

Віктор народився 19 січня 1995 року в селі Іванчі.

Активно займався футболом, зокрема грав за володимирецьку Енергію U-17, ФК «Ізотоп-РАЕС» (Вараш), ФК «Рафалівка» та ФК «Полісся» (Полиці). 

Виступав за збірну Рівненської області у 2018 році.

Коли почалась повномасштабна війна, майже з перших днів пішки з рідного дому пішов захищати країну. Хотів служити у бригаді «АЗОВ», проте потрапив у піхоту. Згодом вчився «літати» у 68 єгерській бригаді. Стояв біля початків створення підрозділу «Шершнів Довбуша» і був одним з найкращих операторів БПЛА у бригаді, навчав цього й інших.

Звільнився з війська. Створив школу FPV, де навчав керувати безпілотниками усіх охочих. Та довго цивільним бути не зміг і повернувся до війська.

У листопаді 2023 року Головнокомандувач Збройних сил України, генерал Валерій Залужний нагородив Віктора Стельмаха почесним нагрудним знаком «Золотий Хрест».

Віктор був одружений. Чекав з дружиною на первістка.

Загинув воїн 18 жовтня 2024 року на Донеччині.

 

 

 

Коментар
08/12/2024 Неділя
08.12.2024
07.12.2024