стрічка

Цінний праліс чи ласі надра: природоохоронців турбує доля Макового болота

12 Червня 2024, 08:43
Фото ілюстративне 893
Фото ілюстративне

Природоохоронців турбує доля виняткового лісу на території Вараського району, площею майже 260 нектарів, який спочатку визнали цінним, надавши найвищий природоохоронний статус, а потім виставили на аукціон і за 25 мільйонів гривень дали дозвіл на його знищення заради видобутку торфу.

Йдеться про «Макове болото», яке у грудні 2021 року за рішенням Рівненської обласної ради здобуло статус пралісової пам’ятки природи місцевого значення, та водночас на території якого у січні 2024 року Державна служба геології та надр України надала 20-річний дозвіл на користування надрами.

У Києві 11 червня за ініціативи Українського товариства охорони птахів відбувся круглий стіл, що мав на меті привернути увагу суспільства до вирішення долі цінного природного поліського лісу. Модерував захід директор ГО «Київського еколого-культурного центру» Володимир Борейко, – інформує журналістка Район.Вараш.

Кандидатка біологічних наук, керівниця природоохоронних проєктів ГО «Українське товариство охорони птахів» Ольга Яремченко нагадала, що урочище «Макове болото» – це найбільший в Україні і Європі суцільний масив природних заболочених лісів Полісся, який відповідає критеріям природних лісів, наближених до пралісів. Вік дерев тут становить 120-160 років. За словами фахівчині, це справжня перлина українського Полісся. З-поміж іншого, ця територія має також дуже високу наукову цінність. Тут мешкає чимало червонокнижних представників флори та фауни.

Ольга Яремченко наголосила на важливості зберегти ці ділянки лісу заради екологічної стабільності усього лісо-болотного масиву Полісся: «Ось на таких ділянках лісу, особливо на цій, враховуючи її площу, спостерігається надзвичайно велика стійкість до негативних зовнішніх чинників. По-друге, вона найбільш ефективно утримує воду, чим підвищує стійкість інших навколишніх лісів. Окрім того, вона потужно знижує негативний вплив глобального потепління, фактично блокуючи викиди парникових газів і таким чином утримуючи зниження температури».

Юрист-правозахисник ГО «Київського еколого-культурного центру» Олександр Дядюк своєю чергою розповів, що після того, як інформація про продаж «Макового болота» набула чималого розголосу і Генеральна прокуратура звернулася до суду з позовом про скасування рішень Державної служби геології та надр України щодо продажу дозволу на користування надрами у межах пралісової пам’ятки природи, Держгеонадра провели інші торги.

Юрист вважає, що видобуток торфу – то замилювання очей. Каже, той абсолютно невигідний тут, враховуючи складну логістику. Олександр Дядюк переконаний, що насправді там планувався видобуток більш цінних надр, на зразок бурштину.

«У Держгеонадрах знають закони не гірше нас з вами. Вони прекрасно знали, що, приймаючи свої рішення, вони вчиняють злочин і незаконно віддають пам'ятку природи. Не має сумніву, що хтось був дуже мотивованим і зацікавленим у цьому», – каже правозахисник, який проте не втрачає надію, що природоохоронцям таки вдасться врятувати і зберегти для нащадків праліс на Володимиреччині, який дивом до цього часу оминали бурштинокопачі.

Природоохоронці наголошують, що будуть і надалі боротись за збереження «Макового болота» та закликають громадськість активно їх у цьому підтримувати, оскільки нині об’єкти природно-заповідного фонду України стають жертвами не лише надмірного спрощення дозвільних процедур та неналежного виконання своїх повноважень  чиновниками, а й потерпають від російських окупантів, через діяння яких, до прикладу, вже майже мільйон гектарів (20%) природно-заповідного фонду України зазнали непоправної шкоди, а близько трьох мільйонів гектарів лісів – понівечені.

Читайте також: Болото на вагу золота: чому важливо зберегти Прип'ятське Полісся

 

Коментар
13/12/2024 П'ятниця
13.12.2024
11:48
КОЛОНКА Війна за війну 219
12.12.2024