стрічка

Переміг найдорожчий учасник тендера: Рівненська АЕС закупила проводів і кабелів на майже чотири мільйони гривень

24 Квітня 2024, 14:11
Фото ілюстративне 608
Фото ілюстративне

Рівненська АЕС уклала договір про закупівлю кабелів і проводів на 3,98 мільйона гривень, що у в 4-8 разів дорожче, ніж купує «Енергоатом» та від ринкових цін.

Про це пишуть Наші гроші, посилаючись на дані системи «Прозорро».

Відомо, що РАЕС придбала 8 966 метрів різних кабелів і проводів. Покупку оплачуватимуть протягом пів року після оформлення ярлика на придатну продукцію за умови реєстрації продавцем належним чином оформленої та незаблокованої податкової накладної. Виробником вогнестійкого кабелю є київське ТОВ «Алай», інших – ПАТ «Одеський кабельний завод «Одескабель».

Так, понад половини суми договору припадає на кабелі, які у 4-5 разів дорожчі від тих, які у грудні купував «Енергоатом» для РАЕС та ХАЕС.

Наприклад, кабель ВВГнг 3х2,5 коштує 288 грн/м. У грудні «Енергоатом» замовляв такий кабель виробництва ТОВ «ВП «Укркабель» по 62 грн/м, що в 4,5 раза дешевше. Крім того, зараз великий постачальник кабельно-провідникової продукції «Укрпровід» у квітневому прайс-листі взагалі пропонує такий кабель по 38 грн/м, що в 7,5 раза дешевше.

Також значна сума 1,16 мільйона гривень передбачена на кабелі, які «Укрпровід» пропонує по 141 грн/м, що у 7,5 раза дешевше, ніж купує РАЕС – 1 056 грн/м.

Що цікаво, тендер оголосили ще в грудні. Під час аукціону в січні ТОВ «Торговий дім «Інноваційна кабельна компанія» запропонувало на 17% нижчу, а ТОВ «Новітні мережі України» – на 3% нижчу ціну. В лютому їх відхилили за невідповідності технічним вимогам. Зокрема ізоляція вогнестійкого кабелю КМРкЕН FR HF FE180/E30-90 1х2х1,5 вимагалася саме із полімерної композиції, яка не містить галогенів. «ТД «Інноваційна кабельна компанія» запропонувала кремнійорганічну гуму, а «Новітні мережі України» – керамоутворюючу силіконову гуму.

Врешті у березні замовник обрав переможцем найдорожчого учасника – «Інтербудкомплекс», а договір з ним уклав у квітні, пояснивши це тривалим узгодженням та оформленням.

Через відхилення двох учасників Держаудитслужба вирішила перевірити цей тендер. Вона запитала, як визначили очікувану вартість. Замовник показав інформаційну довідку на 22 листопада 2023 року. Там сказано, що у вересні він запитав комерційні пропозиції у ТОВ «Інтеркабель Київ», ПАТ «Одескабель», ТОВ «Торговий дім «Одескабель», ФОП Хвилюк Олександр Володимирович, ТОВ «Кабельний завод «Енергопром», ТОВ «ПП «Укркабель», ТОВ «Кабель Трейд», ТОВ «Сівакс», ТОВ «ПП «Укркабель», ТОВ «Інтер Комплект Постач», ТОВ «НВП «ЗЕЗ», ТОВ «Технології енергетичної безпеки», ТОВ «Дімбудмаркет» і ТОВ «Мегатехсервіс ЛТД». Із них усіх відповів лише «Інтеркабель Київ» із ціною 4,53 мільйона гривень.

У листопаді запитували комерційні пропозиції в інтернет-магазинів, але без успіху. Також замовник аналізував договори «Енергоатома» та його підрозділів з аналогічними технічними характеристиками. Усі вони були за січень-жовтень 2023 року, бо вищезгаданий грудневий тоді ще не уклали.

Зрештою замовник встановив очікувану вартість 4,3 мільйона гривень як середнє між ціною від «Інтеркабель Київ», договорами «Енергоатома» і закупівлями у «Прозорро».

ДАСУ пояснення замовника влаштували, тож вона вирішила, що порушення нема.

Про переможця тендеру відомо, що це київська фірма з основним видом діяльності «Неспеціалізована гуртово торгівля». Володіє та керує нею Олександр Овсієнко з Черкас.

Із 2020 року фірма натендерила 32,72 мільйона гривень, переважно в системі «Енергоатома», а саме в РАЕС. Останні закупівлі у цієї фірми оформлюють по дуже завищених цінах.

Наприклад, у березні цього року РАЕС замовила їй з піврічною післяоплатою елементи електричних схем, серед яких були подовжувачі по 9 600 гривень, які на ринку продають по 4 999 гривень, що майже вдвічі дешевше.

А в грудні 2023 року фірмі замовляли з післяоплатою протягом півтора місяця пневмоінструмент, зокрема блоки підготовки повітря Mighty Seven SV-3660 по 13 824 гривні. Нині в інтернет-магазинах їх продають по 6 884 гривні, тобто вдвічі дешевше.

Згаданий Олександр Овсієнко у 2017-2020 роках був засновником і директором київського ТОВ «НВА Україна». Тоді, у 2017-2019 роках ця компанія натендерила 8,75 млн грн, також більшість у системі «Енергоатома», а саме в РАЕС. У 2020 році її переоформили в Харків на нового директора Аббосбека Ібрагімова з Узбекистану, й вона перестала вигравати тендери.

За даними системи «YouControl», «НВА Україна» в 2019 році згадувалась у кримінальному провадженні. Суд надав прокурору доступ до речей і документів, в яких містяться відомості про фінансово-господарську діяльність «НВА Україна», та речей і документів, які відображають фінансово-господарські взаємовідносини ТОВ «Компанія «Сіквел». Суть відносин незрозуміла. «Компанія «Сіквел» – це фіктивна компанія, дохід від здачі в оренду якій декларував екснардеп Ілля Кива.

Коментар
19/05/2024 Неділя
19.05.2024
18.05.2024